Početna strana > Hronika > Najveća fabrika oružja u Evropi priznala krivicu za korupciju
Hronika

Najveća fabrika oružja u Evropi priznala krivicu za korupciju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 04. mart 2010.

VAŠINGTON/LONDON – Najveća fabrika oružja u Evropi, britanski „BAE Sistems”, priznala je krivicu za obimnu, višegodišnju korupciju i postigla dogovor sa američkim ministarstvom pravde da će u SAD platiti kaznu u iznosu od 400 miliona dolara, objavio je „Njujork tajms”.

„Naša istraga firme 'BAE Sistems' je završena, ali ne i istraga protiv pojedinaca za koje se sumnja da su se služili korupcijom”, saopštilo je ministarstvo pravde u Vašingtonu.

To ministarstvo tvrdi da je BAE plaćao ogromne sume za podmićivanje u Saudijskoj Arabiji, gde je tokom proteklih decenija obezbedio ugovore za najmanje 80 milijardi dolara.

Osim toga, više od 200 miliona dolara je „kapnulo” i ljudima koji su trebali da pomažu pri iznajmljivanju švedskih aviona „gripen” Češkoj i Mađarskoj, objavio je njujorški list.

„Žao nam je zbog pogrešnih koraka i preuzimamo za njih punu odgovornost”, kaje se, prema agenciji Rojters, Dik Olver, šef predstavništva BAE u SAD.

Eksperti su ubeđeni da je kazna, koju taj najveći oružar treba da plati, samo delić u odnosu na milijarde dolara koristi koju je ta britanska fabrika oružja više od 20 godina obezbeđivala, pre svega, uticajnim članovima vlade Saudijske Arabije.

„BAE Sistems” je u toj zemlji, prema pisanju britanskih medija, od početka osamdesetih godina prošlog veka do danas, dobio ugovore u ukupnoj vrednosti od najmanje 80 milijardi dolara. Radilo se o prodaji mlaznjaka, ali i drumske vojne tehnike, materijala i servisnih usluga.

Britanci su, kako navodi CNN na sajtu, navodno prebacili dve milijarde dolara na račune princa Bandar bin Sultana, bivšeg saudijskog ambasadora u SAD.

Piter Gardiner, ključni svedok u istrazi u ovoj korupcionaškoj aferi, imenovao je u istrazi, takođe i princa Turki bin Nasera, zapovednika saudijskog vojnog vazduhoplovstva.

Međutim, u zvaničnim dokumentima američkog ministarstva pravde nisu navedeni pomenuti saudijski prinčevi, već se u njima samo govori o značajnim koristima za visoke vladine zvaničnike iz Saudijske Arabije.

Za sumnjive trgovinske poslove kompanije „BAE Sistems” sa tom arapskom zemljom interesovao se i britanski ured za borbu protiv korupcije SFO (Serious Fraud Office).

Međutim, 2006. godine se tadašnji britanski premijer Toni Bler postarao za to da se ta istraga negde zagubi, pošto su Saudijci zapretili da će prestati da sarađuju sa Britancima u dobijanju informacija o teroristima, što se kasnije saznalo iz objavljenih sudskih dokumenata, ukazuju svetski mediji.

Britanci su doznali da je ta kompanija u zahtevima za dobijanje dozvola za izvoz oružja iz SAD često prikrivala, ili čak potpuno prećutala važne informacije.

Na primer, kako je navedeno, koje provizije i kome nameravaju da isplate za posredovanje u trgovini, što američki zakon zahteva.

„Firma 'BAE Sistems' priznaje da je američkim vladinim organima svesno davala nepotpune podatke i iskrivljavala svoje izveštaje”, izjavio je zamenik državnog predstavnika Gari Grindler.

On je dodao da je kompanija tako „lažnim informacijama zaustavljala nastojanja za potiranje korupcije u međunarodnoj trgovini, a time i kontrolu nad izvozom osetljivih tehnologija iz SAD”.

Premarečima Grindlera, firma „BAE Sistems” takođe nije ispunila obećanje dato američkim organima još 2000. godine, kada su uveravali da će svoju trgovinsku praksu što je moguće pre usaglasiti sa zakonima o kontroli izvoza i borbi protiv korupcije u međunarodnoj trgovini.

(Tanjug)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner